DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Prevence‚ diagnostika a léčba

PREVENCE, DIAGNOSTIKA A LÉČBA AMBLYOPIE

 

      „Prevence je soubor opatření zaměřených na předcházení nežádoucím jevům“   (Průcha, Walterová, Mareš, 1995).

Prevencí ve zdravotnictví myslíme  soubor všech sociálních a zdravotních opatření s cílem předcházet poškození zdraví, vzniku nemocí a trvalých následků z nich.

    Zrak je nejčastěji používaným analyzátorem. Jeho pomocí dostáváme maximum informací v minimálním čase. Umožňuje orientaci v prostředí, rozlišování tvarů, barev, velikosti, vzdálenosti, hloubky, směru, pohybu a klidu v okolním prostředí.

 

 

Prevence u dětí s amblyopií

 

    Preventivní prohlídky u malých dětí, kdy se vyšetřuje zraková ostrost do dálky (vizus) jsou v České republice prováděny dětskými  lékaři a  praktickými  lékaři pro děti a dorost. Ty jsou tedy první linií záchytu všech smyslových poruch u dětí, tedy i zrakových.  Preventivní prohlídky a vyšetření v oboru praktický lékař pro děti a dorost jsou  rozčleněna na různá období věku (období novorozenecké, období do 12 či 18 měsíců věku, poté následující vyšetření pro období 3,5,7,9,11,13 let věku, počítá se, že děti zůstanou v péči pediatrů do 19 let věku.

    Tyto preventivní prohlídky jsou dané ze zákona a tudíž hrazené ze zdravotního pojištění. Jiná prevence v záchytu zrakových vad v současné době není legislativně dána, tudíž se neprovádí. Vyšetření vizu u dětí se provádí poprvé ve věku 3 let, ale dle zkušeností víme, že děti v tomto věku ještě málo spolupracují.

    V evropských zemích toto první vyšetření vizu je prováděno většinou až ve věku 4 let, kdy se již předpokládá lepší spolupráce dítěte. Např. ve Švédsku vyšetřují vizus na standardních optotypech (řádkových), které jsou jednotné v celé zemi a odpovídají daným normám (u nás se ještě stále setkáváme s nevyhovujícími typy optotypů). V naší zemi provádějí vizus dětské sestry, které ne vždy mají dostatečné znalosti a zkušenosti, oproti tomu ve Švédsku provádí vizus ortoptista, který dokáže odhalit patologii při vyšetření a jednoduchými testy zhodnotit stav binokulárních funkcí - pomocí prizmat, Worth světla nebo  zakrývacím testem.

 

Diagnostika

 

Mezi diagnostické metody, které provádí ortoptista na specializovaném pracovišti patří:

Vyšetření zrakové ostrosti naturálně, s korekcí, do dálky, do blízka,

Orientační vyšetření fixace,

Měření korekce, zjišťování centrace a decentrace,

Měření PD – zornicové vzdálenosti – do dálky, do blízka,

Zakrývací test,

Měření horizontální a vertikální úchylky  prizmaty,

Zjišťování motility,

Zjišťování retinální korespondence,

Vyšetření na Worthových světlech do dálky, do blízka,

Bagoliniho test,

Hering-Bielschowského test,

Madoxův kříž,

Hessův štít, Lancasterovo plátno,

Vyšetření stereopse, Lang, Randot stereotest, Frisby, TNO a různé druhy stereoskopů,

Troposkop – zjištění  SPP (simultánní percepce, superpozice), horizontální a vertikální úhel anomálie, Fuse, periferní, I,II,III stupně, šířka fuse, stereopse,

Vyšetření objektivnho úhlu šilhání prizmaty do dálky a do blízka.

    Tato vyšetření, která patří do tzv. Základního ortoptického vyšetření a eventuálně další vyšetření k odhalení a přesné diagnostice poruch binokulárních funkcí, provádí ortoptista dle ordinace oftalmologa.

 

 

Léčba amblyopie

 

    Léčba amblyopie spočívá ve vykorigování refrakční vady brýlemi, které dítěti předepíše oftalmolog a nošení okluze tj. zakrytí lépe vidoucího oka pomocí okluzoru. Může se také použít penalizace kapkami, ale v současné době se používá pouze ojediněle, například při špatné spolupráci dítěte.

Okluzorů je více druhů:

lepicí okluzle (nejčastěji používaný),

plastový okluzor, textilní okluzor

gumový okluzor s přísavkou,

okluzní čočka.

 

 

  •  

Význam okluze:

zlepšení zrakové ostrosti,

zmenšení útlumu nezakrytého oka,

prevence vzniku  anomální retinální korespondence (ARK).

Formy okluze:     a)  přímá – okluze vedoucího oka,

totální – plně vyřazuje vidění vedoucího oka,

parciální – vidění vedoucího oka zhoršuje pod vidění oka amblyopického,

sektorová – zakrývá plně některý sektor brýlového skla,

                            b) nepřímá (inverzní) – okluze amblyopického oka.

    Velmi důležitá je doba nošení okluze, rodiče musí dodržovat lékařem stanovený čas, po který dítě okluzi nosí. Nejčastěji to bývá 5 nebo 6 dní v týdnu, o víkendu se okluzor nemusí dávat, při zlepšení vizu se může doba okluze postupně snižovat. Vždy je dítě posuzováno individuálně s ohledem na typ a charakter amblyopie a příčinu vzniku amblyopie. Pokud příčinou je strabismus, není možno po vyléčení amblyopie okluzi vysadit, je třeba odstranit příčinu, kterou je šilhání a do té doby okluzor nevysazovat, pouze upravit nošení, eventuálně oči střídat v zakrývání. Proto je velmi důležitá dobrá spolupráce jak dítěte, tak rodičů s lékařem a ortoptickou sestrou. Hlavně podrobně vedená edukace rodičů, kteří musí pochopit důslednost při vedení léčby. Jen tehdy  léčba řádně probíhá a dostaví se požadovaný výsledek.

          „Cílem léčby amblyopie je normalizace zrakové ostrosti amblyopického oka“ (Noorden, Helveston, 2002,  s 84).

    Rodiče jsou ortoptickou sestrou seznámeni s okolnostmi při léčbě, je jim vysvětleno cvičení, které se nazývá pleoptické cvičení. Toto cvičení provádí doma s dítětem, nebo může být dítě přijato na tuto léčbu na specializované ortoptické pracoviště, jakým jsou oční léčebny, stacionáře, oční SMŠ (speciální mateřská škola) nebo ortoptické ambulance.

 

Pleoptika

    Pleoptikou se nazývá léčba amblyopie. Její úspěch závisí na 3 faktorech:

věku dítěte a jeho inteligenci, při čemž je důležitá jak doba vzniku, tak doba počátku léčby,

trpělivosti – oftalmologa,ortoptistky, rodičů a dítěte samotného,

pochopení a  vytrvalosti  rodičů v provádění domácí léčby.

                     

Léčbu okluzí je třeba doplnit aktivním a pasivním pleoptickým cvičením.